77_20230717_171514.jpg

Jan Staněk: Každý bude muset předvést co umí

V následujícím textu přinášíme rozhovor s novým trenérem mužů, Honzou Staňkem.

Na co se chceš jako trenér nejvíce zaměřit?

Chtěl bych se zaměřit na přístup jednotlivců k zápasům, který v posledních měsících sezóny nebyl ideální. Dál se chci hodně věnovat novému systému hry, který už postupně ladíme, ikdyž podmínky přes léto v malé hale nejsou úplně ideální, přesto věřím, ze se s tím popereme. No a v neposlední řadě je to nálada a atmosféra v týmu i mimo hřiště.

Máš v plánu nějaké zásadní změny?

S naší šířkou kádru je celkem těžké udělat zásadní změny. Větší prostor určitě dostanou mladíci, budou si ho ale muset zasloužit a bude jen na nich, jak s tím naloží.
Jako změnu bych spíše bral to, že chci do týmu dostat mladé hráče z jiných týmů a vytvořit tady zdravou konkurenci, kde každý bude muset předvést co umí, aby se dostal do nominace.

Zůstaneš i nadále trenérem juniorů?

Určitě, letos se nesejde vůbec špatný tým se kterým už půjde pracovat podle mých představ. Je tam spoustu kluků, pro které to bude prověrka před tím, než se za rok připojí k mužskému týmu.
Další faktor bude duo bratři Mikešů, na to se moc těším a doufám, že si sezónu užijeme a kluky to posune zase trochu dál.

Jak odhaduješ příští ligový ročník?

Tady ti asi nedokážu odpovědět, v soutěži se obměnilo dost týmů, některé z nich vůbec neznáme. Ale asi klasika, boj o PO bude vyrovnanější než v minulých letech, už jen z toho důvodu, že postupuje 5 týmů. Potom už je to jen o tom naladit formu na závěr sezóny a stát se může cokoliv.
Já nikdy nebyl přes nějaké kalkulace a sledování tabulky (i když teď v pozici trenéra bych mohl zvýšit svoji aktivitu?) Prostě půjdeme zápas od zápasu a budeme se soustředit jen na nás.

Máš nějaký trenérský vzor?

No, tady jsi mě trošku zaskočil. Ale jo, asi bych měl jedno jméno a to je Marián Jelínek, pamatuji si ho z let, kdy trénoval Škodovku Plzeň a vždycky na střídačce byl připravený na každou situaci a dokázal reagovat na průběh zápasu. Také mi přišlo, že dokázal pracovat a vycházet s hráči i mimo hřiště, to asi dokazuje, co v momentální době dělá. Doporučuju nějaký podcasty, kde hostuje.
Suma sumárum pohodovej člověk s názorama a vystupováním, co se mi líbí.

Blíží se Memoriál – jaká máš očekávání?

Memoriál je specifický, vždycky se nám dařilo konkurovat týmům z vyšších soutěži a dost je potrápit, v takovém duchu bych chtěl pokračovat i letos.
Na turnaji se představí i mix mladíků z Písku a Strakonic, na což se těším asi nejvíc.
Jinak tedy zkusíme lajny, potrénujeme systém hry, vybojujeme medaile a budu spokojený.

Mají muži v plánu nějaký další turnaj?

Každoročně vyrážíme na turnaj do Plzně, kde se hraje 3v3, jinak nás nic jiného nečeká.

A na závěr mám prozraď, jestli už jsi byl na dovolené, případně zda se někam chystáš.

Manželka je vášnivá cestovatelka, takže dovolená nesmí chybět, a letos ukázala prstíkem na mapě na Norsko, kam se vydáme obytňákem na 14 dní.